top of page

Ćwiczmy uważność – z Prezi i z Wheeldecide

We wpisie z 1 września zapowiedziałam, że będziemy na blogu poświęcać dużo czasu innowacyjnemu, kreatywnemu wykorzystaniu technologii w różnych procesach edukacyjnych i około-edukacyjnych (np. w celu lepszej organizacji pracy szkoły, budowania, podtrzymania lub poprawy relacji w edukacji). Zaczęliśmy od zaprzęgnięcia Quizleta do ćwiczeń pomagających budować i podtrzymywać dobre relacje. Dziś natomiast skupimy się na użyciu nowych technologii celem dbania o dobrostan uczniów. A konkretnie o tzw. uważność (ang. mindfulness).


Co to takiego uważność, w interesującym nas tu znaczeniu? Jest to świadomość tego, co robię / co się ze mną dzieje, ale bez oceniania. Taka świadomość jest efektem koncentrowania się na chwili obecnej.

Dlaczego uważność jest tak ważna dla dobrostanu? Przede wszystkim wszelkie ćwiczenia pomagające nad nią pracować są skuteczne w obniżaniu stresu, a tego w nowej sytuacji szkolnej nie brakuje. Poza tym, trening uważności pomaga poprawić koncentrację – poważnie nadwyrężoną podczas miesięcy zdalnej edukacji*. Dlatego warto z uczniami uważność ćwiczyć.

Jak? Przykładowe pomysły znajdziesz w artykule Michaela Raya. Co można robić, by uczniowie stali się bardziej uważni? Ray podpowiada:

- Poproś uczniów, by zastanowili się, jakim czynnościom dnia codziennego może towarzyszyć ćwiczenie uważności. I w jaki sposób ją ćwiczyć, np. przy ubieraniu się.

- Podpowiedz, by uczniowie zastanowili się, za co są wdzięczni i komu. Poproś, by dla każdej osoby narysowali i wypełnili listek na Drzewku wdzięczności**.

- Załóżcie w klasie Słoik cytatów. Uczniowie wrzucają doń złote myśli, na początku każdej lekcji losujemy jedną, czytam na głos i rozmawiamy o niej.

- Pozwól uczniom bawić się słoikami z brokatem, glutkami, piaskiem kinetycznym w czasie lekcji.

- Uprawiaj z uczniami pisanie refleksyjne na temat poznanego materiału.


A co jeśli wrócimy do szkoły online? Czy można ćwiczyć uważność z wykorzystaniem nowych technologii. Cóż za pytanie! Oczywiście, że tak! W dzisiejszym wpisie pokażę, jak ucyfrowić dwie propozycje Raya: Drzewko wdzięczności za pomocą Prezi i Słoik cytatów za pomocą Wheeldecide***.

Drzewko wdzięczności

Zacznijcie od tego, że każdy uczeń zakłada nową prezentację w aplikacji Prezi (potrzebne konto w serwisie) z wykorzystaniem szablonu (ang. template) TREES:


Raz w tygodniu poproś uczniów, by wypełnili jeden listek zgodnie z zasadami zaprezentowanymi wyżej. Zaplanowanie tego ćwiczenia jako cyklicznego (co tydzień) ma co najmniej dwie zalety: (i) wprowadza pewien rytuał w klasie (a te dają poczucie bezpieczeństwa); a także (ii) refleksja nad wdzięcznością nie jest zbyt częsta, co daje nadzieję, iż odpowiedzi będą niewymuszone i autentyczne.


Zadanie może ewoluować:

- raz na jakiś czas poproś uczniów o to, by udostępnili Ci swoje prezentacje. Skomentuj przynajmniej jeden wybór każdego z nich;

- zaproponuj, by każdy uczeń „oddał” jeden slajd komuś innemu, udostępniając mu prezentację. Porozmawiajcie o tych „dodatkach”.

Po zakończeniu ćwiczenia podpowiedz uczniom, by nagrali swoje prezentacje (obraz+komentarz odautorski; z wykorzystaniem dowolnego narzędzia do dynamicznego zrzutu ekranu). Jeżeli uczniowie wyrażą zgodę na publikację, stwórz Ogród wdzięczności, w Padlecie lub w wirtualnej klasie, z której korzystacie. Jeżeli uczniowie nie zechcą upubliczniać swoich nagrań, opatrz każde komentarzem; albo zachęć, by każdy wysłał swoją prezentację osobom, których imiona umieścił na listkach drzewka.

Skrzydlate słowa na Wheeldecide

Kolejne ćwiczenie, które można wykorzystać cyklicznie. Albo nie :).

Poproś uczniów, by przygotowali / by raz na miesiąc przygotowywali cytaty, które szczególnie dobrze oddają ich stan ducha. Cytaty mogą pochodzić z lektur ( w tym z komiksów), z filmów / seriali, z piosenek oraz z memów i in. społecznościowych publikacji.

Cytaty są z wyprzedzeniem (jeden dzień powinien wystarczyć) wysyłane nauczycielowi, który wpisuje je w kolejne cząstki koła w aplikacji Wheeldecide.


Można umówić się, że za każdym razem cytaty przysyła tylko określona liczba uczniów, żeby wszystkie cytaty mogły być wykorzystane. Do decyzji pozostaje też, ile cytatów na raz jest losowanych; oraz czy cytaty wykorzystane są usuwane; a także czy ćwiczenie wykonujemy na raz, czy co kilka minut lekcji, jako przerywnik.

*Warto poczytać choćby o Zoom tiredness, czyli o zoomowym zmęczeniu.

** Więcej o tym ćwiczeniu do poczytania TUTAJ

*** O wykorzystaniu tej aplikacji pisała już na naszym blogu Ewa Zarzycka-Piskorz. Zachęcam do lektury

77 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Rozszerzenia

Comments


bottom of page