top of page

Budujemy grupę online: 3 pomysły, 3 narzędzia, tak 3majmy

Pod koniec sierpnia New York Times opublikował serię porad na temat budowania pozytywnej atmosfery w grupie podczas zajęć online. Całość do przeczytania – TUTAJ. W naszym blogu – wybór, który polecamy.


3x3x3 – na tematy różne (inspirowane NYT)

Podczas zajęć online, najlepiej na początku, zapisujemy na tablicy temat do rozmowy. Następnie dzielimy grupę na trzyosobowe zespoły, każdy odsyłamy do innego pod-pokoju (na popularnych Teamsach, w używanym do zajęć zespole tworzymy dodatkowe kanały – ogólne, dostępne dla wszystkich)*. Każdemu zespołowi dajemy 3 minuty na omówienie zadanego tematu. Po upływie tego czasu wszyscy wracają do głównego chatroomu / na kanał ogólny. Nauczyciel wpisuje kolejny temat, nowe, trzyosobowe zespoły odsyła do pod-pokoi, ponownie dając trzy minuty na rozmowę. Następnie cykl powtarza się po raz trzeci. Daje to w sumie 3osoby x 3minuty x 3 różne tematy, czyli po mniej więcej 10 minutach mamy rozgrzaną do lekcji grupę, w której każdy miał okazję chwilę prywatnie porozmawiać z 6 różnymi osobami. Zespoły można losować w dowolny sposób, n.p.: z użyciem aplikacji: Random student generator.


To ja! (zaczerpnięte z NYT)

Prosimy każdą osobę w grupie o przygotowanie kilku zdań na swój temat, n.p.: Mam siostrę. Chciałbym mieć psa. Mój ulubiony sport to narty.

W aplikacji wideokonferencyjnej (Zoom, Teams) prosimy, by wszyscy wyłączyli kamerki. Jedna osoba włącza audio i wideo i mówi pierwsze ze swoich zdań (Mój ulubiony sport to narty). Każdy, kto uważa, że to stwierdzenie jest prawdziwe również dla niego, włącza na chwilę kamerkę. Można umówić się, że zawsze od tego zaczynamy lekcję, a ćwiczenie prowadzi jeden – zawsze inny – uczestnik spotkania.


Dyskusja na Flipgrid (zaczerpnięte z NYT)

Nauczyciel zakłada (bezpłatne) konto w aplikacji Flipgrid (Voicethread jest alternatywą) i rozpoczyna dyskusję. Uczniowie mają za zadanie wziąć udział w tej debacie, nagrywając swoją wypowiedź na wideo i dołączając do całości. Wszystko dzieje się w czasie „nierzeczywistym” (w odróżnieniu od dyskusji w czasie zajęć synchronicznych), więc uczniowie mają czas przygotować się i biorą udział w dyskusji w odpowiednim dla siebie momencie).

 

*Instrukcja: klikamy w trzy kropki obok nazwy zespoły. Wybieramy: Utwórz nowy kanał. Ustawienia prywatności: ogólnodostepny.


Dziękuję mojej koleżance Anicie BZ za pomoc techniczną w tym zakresie.

148 wyświetleń2 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Rozszerzenia

bottom of page