Dzieliłam się już na łamach tego blogu zwierzeniami na temat swojej obsesji.
Ta obsesja to przekonanie, że lekcja języka obcego powinna być wykorzystywana do promowania treści istotnych z punktu widzenia współczesnego życia. Tak w ogóle, to szkoła jako taka powinna te treści promować, ale program przeładowany, czasu mało, egzaminy za pasem, zatem nie bardzo jest kiedy.
A lekcja języka obcego? Znakomity kontekst i nawet jest do tego odpowiednia metoda: nauczanie zintegrowane języka i treści przedmiotowych (ang. Content and Language Integrated Learning; CLIL). I nie chodzi tu o dydaktykę języków specjalistycznych czy przygotowanie do matury międzynarodowej w szkole dwujęzycznej. Chodzi o lekcje, na których używa się języka obcego do rozmowy o sprawach istotnych. Takie sprawy mogą obejmować: rozpoznawanie fake newsów, zachowanie bezpieczeństwa w sieci, radzenie sobie z cyberbullyingiem, ocenę wiarygodności źródeł internetowych lub, o czym było w poprzednim wpisie, ćwiczenie empatii. Dziś natomiast pokażę plan lekcji / serii lekcji poświęconych edukacji prawnej.
Formy językowe potrzebne do wykonania zadania:
- struktury gramatyczne służące udzielaniu rad (tu również zwrócenie uwagi na różnicę, między tym, co możliwe i poprawne, a tym, co stosowne w innych kulturach, zwłaszcza tej docelowej);
- podstawowe czasy (teraźniejszy, przeszły; dla języka angielskiego użycie czasu Present Simple dla dynamicznych teraźniejszych narracji);
Ważne: warto uczniom wytłumaczyć sens ćwiczenia – temu służy WPROWADZENIE.
Niewykluczone, że uczniom trzeba będzie umożliwić poznanie i oswojenie się z narzędziami cyfrowymi wykorzystanymi w zadaniu.
WPROWADZENIE
Nie każdy studiował prawo, fakt. Ale o każdego prawo prędzej czy później się upomni. Dlatego, kiedy tak się stanie, dobrze wiedzieć, jakie się ma prawa wobec prawa.
OPIS SYTUACJI
Wybraźmy sobie, że w naszej grupie jest troje studentów obcokrajowców*. Chcemy, żeby pobyt w Krakowie* był dla nich fajnym przeżyciem, pozbawionym problemów. Przygotujmy ich na to, co w Polsce wolno, a co nie.
ZADANIE
Zróbcie listę 5-7 sytuacji, w których znajomość prawa / przepisów może się przydać.
Na przykład:
- Chcesz zapłacić za jogurt i drożdżówkę i masz 100zł (bez karty, bez telefonu – o czym ty myślałeś wychodząc z domu?). Kasjerka mówi, że nie ma wydać – musisz iść rozmienić. Ma rację? Czy prawo jest po twojej stronie i wzywasz managera?
- Wypiłeś dwa piwa i wracasz sobie do domu. Zatrzymuje cię policja i każe się wylegitymować. Musisz?
- Wychodzisz na spacer z psem sąsiadki. Idziecie sobie Plantami*, pies bez smyczy i kagańca. Ktoś grozi, że wezwie straż miejską. Jest się czego bać?
- …
Najpierw poszukajcie odpowiedzi, na przkład na: https://bezprawnik.pl/
Potem przygotujcie infografikę w języku …, na przykład za pomocą: https://piktochart.com
Specjalnie dla moich kolegów anglistów, gotowiec w języku który studiowaliśmy:
INTRODUCTION
Not everyone is a law major. But everyday law problems cannot be avoided. This is why it’s good to know how to handle them, should you stumble upon one.
SITUATION
Your group has 3 Erasmus students* and they intend to make the best of their stay in Krakow*. We don’t want them to get into any trouble, do we? Let’s prepare them for whatever may come their way, law-wise.
TASK
Make a list of 5-7 everyday situations in which basic knowledge of the Polish law is a must.
For example:
- You want to pay for a yogurt and a danish and have 100 PLN (no card, no phone – what were you thinking?. The checkout girl tells you to go get smaller change elsewhere. What do you do? Surely, complain to the manager … or …?
- You’ve had a couple of beers and are merrily walking home. The police stop you and ask for an ID. Do you have to present one?
- You walk the dog (not yours but, fond of dogs, you are taking you landlord’s pet out). You are walking down Planty*and she’s unleashed and unsnouted. Somebody threatens to call the city guards. Are you in trouble?
- … (your ideas)
Then look for answers to the problems. Suggested source: https://bezprawnik.pl/
The solutions should be presented as an infographic. Suggested tool: https://piktochart.com
* Plan zajęć jest specyficzny, bo był pisany dla studentów filologii angidelskiej UP w Krakowie. Szczegóły (Kraków, Planty) można zmienić, a język - jeśli trzeba - uprościć.
Wykorzystana grafika pochodzi z Pixabay.
Comments