top of page

Edukacja prawna na lekcji języka obcego.

Dzieliłam się już na łamach tego blogu zwierzeniami na temat swojej obsesji.


Ta obsesja to przekonanie, że lekcja języka obcego powinna być wykorzystywana do promowania treści istotnych z punktu widzenia współczesnego życia. Tak w ogóle, to szkoła jako taka powinna te treści promować, ale program przeładowany, czasu mało, egzaminy za pasem, zatem nie bardzo jest kiedy.


A lekcja języka obcego? Znakomity kontekst i nawet jest do tego odpowiednia metoda: nauczanie zintegrowane języka i treści przedmiotowych (ang. Content and Language Integrated Learning; CLIL). I nie chodzi tu o dydaktykę języków specjalistycznych czy przygotowanie do matury międzynarodowej w szkole dwujęzycznej. Chodzi o lekcje, na których używa się języka obcego do rozmowy o sprawach istotnych. Takie sprawy mogą obejmować: rozpoznawanie fake newsów, zachowanie bezpieczeństwa w sieci, radzenie sobie z cyberbullyingiem, ocenę wiarygodności źródeł internetowych lub, o czym było w poprzednim wpisie, ćwiczenie empatii. Dziś natomiast pokażę plan lekcji / serii lekcji poświęconych edukacji prawnej.


Formy językowe potrzebne do wykonania zadania:

- struktury gramatyczne służące udzielaniu rad (tu również zwrócenie uwagi na różnicę, między tym, co możliwe i poprawne, a tym, co stosowne w innych kulturach, zwłaszcza tej docelowej);

- podstawowe czasy (teraźniejszy, przeszły; dla języka angielskiego użycie czasu Present Simple dla dynamicznych teraźniejszych narracji);

Ważne: warto uczniom wytłumaczyć sens ćwiczenia – temu służy WPROWADZENIE.

Niewykluczone, że uczniom trzeba będzie umożliwić poznanie i oswojenie się z narzędziami cyfrowymi wykorzystanymi w zadaniu.


WPROWADZENIE

Nie każdy studiował prawo, fakt. Ale o każdego prawo prędzej czy później się upomni. Dlatego, kiedy tak się stanie, dobrze wiedzieć, jakie się ma prawa wobec prawa.


OPIS SYTUACJI

Wybraźmy sobie, że w naszej grupie jest troje studentów obcokrajowców*. Chcemy, żeby pobyt w Krakowie* był dla nich fajnym przeżyciem, pozbawionym problemów. Przygotujmy ich na to, co w Polsce wolno, a co nie.


ZADANIE

Zróbcie listę 5-7 sytuacji, w których znajomość prawa / przepisów może się przydać.

Na przykład:

- Chcesz zapłacić za jogurt i drożdżówkę i masz 100zł (bez karty, bez telefonu – o czym ty myślałeś wychodząc z domu?). Kasjerka mówi, że nie ma wydać – musisz iść rozmienić. Ma rację? Czy prawo jest po twojej stronie i wzywasz managera?

- Wypiłeś dwa piwa i wracasz sobie do domu. Zatrzymuje cię policja i każe się wylegitymować. Musisz?

- Wychodzisz na spacer z psem sąsiadki. Idziecie sobie Plantami*, pies bez smyczy i kagańca. Ktoś grozi, że wezwie straż miejską. Jest się czego bać?

- …


Najpierw poszukajcie odpowiedzi, na przkład na: https://bezprawnik.pl/

Potem przygotujcie infografikę w języku …, na przykład za pomocą: https://piktochart.com

 

Specjalnie dla moich kolegów anglistów, gotowiec w języku który studiowaliśmy:


INTRODUCTION

Not everyone is a law major. But everyday law problems cannot be avoided. This is why it’s good to know how to handle them, should you stumble upon one.


SITUATION

Your group has 3 Erasmus students* and they intend to make the best of their stay in Krakow*. We don’t want them to get into any trouble, do we? Let’s prepare them for whatever may come their way, law-wise.


TASK

Make a list of 5-7 everyday situations in which basic knowledge of the Polish law is a must.

For example:

- You want to pay for a yogurt and a danish and have 100 PLN (no card, no phone – what were you thinking?. The checkout girl tells you to go get smaller change elsewhere. What do you do? Surely, complain to the manager … or …?

- You’ve had a couple of beers and are merrily walking home. The police stop you and ask for an ID. Do you have to present one?

- You walk the dog (not yours but, fond of dogs, you are taking you landlord’s pet out). You are walking down Planty*and she’s unleashed and unsnouted. Somebody threatens to call the city guards. Are you in trouble?

- … (your ideas)


Then look for answers to the problems. Suggested source: https://bezprawnik.pl/

The solutions should be presented as an infographic. Suggested tool: https://piktochart.com

 

* Plan zajęć jest specyficzny, bo był pisany dla studentów filologii angidelskiej UP w Krakowie. Szczegóły (Kraków, Planty) można zmienić, a język - jeśli trzeba - uprościć.


Wykorzystana grafika pochodzi z Pixabay.

28 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page