top of page

Kiedy trudno zdecydować...

Tak, jak każdy nauczyciel w czasie pandemii siedzę przed komputerem z włączonym komunikatorem i mam w zasięgu ręki niemal wszystkie moje materiały dydaktyczne pogrupowane na rozmaite sposoby albo na dysku twardym, albo na chmurowym. Wydawałoby się, że niewiele więcej potrzebuję do szczęścia. W każdej chwili mogę wyciągnąć z zasobów to, co w danej chwili potrzebuję, wyświetlić to na ekranie i uczniowie mogą razem ze mną pracować. Prawda jest też taka, że mogłabym tworzyć niezliczone ilości materiałów uzupełniających, ale zawsze przyjdzie taki moment, że czegoś nam zabraknie albo to, co mamy okazuje się niewystarczające, niepasujące, za mało interesujące, za skomplikowane, zbyt proste, za trudne, albo w ogóle nie takie, jakie byśmy w danej chwili potrzebowali. Bywa też tak, że mam sprawdzone materiały w wersji papierowej, a siedząc przed ekranem komputera nie mam ich jak wykorzystać. Wprowadzanie zasobów w rozmaite darmowe aplikacje zajmuje zawsze za dużo czasu, a trzeba działać szybko, bo czasu mało, a lekcja za chwilę. Jeśli szuka się jakiś pomysłów na zastosowanie rozmaitych aplikacji online to można skorzystać ze strony internetowej dla nauczycieli Educational Technology and Mobile Learning.


WheelDecide jest jedną z aplikacji, którą można niemal natychmiast wykorzystać, nie trzeba się nigdzie wcześniej rejestrować. Jedyne co trzeba zrobić to gdzieś sobie zachować to, co już się utworzyło. Najlepszym repozytorium może być Symbaloo lub Diigo. Tworzenie zawartości jest bardzo proste, aczkolwiek narzędzie jest w języku angielskim. Można eksperymentować z tworzeniem samemu lub skorzystać z gotowych instrukcji ( tym przypadku tylko po angielsku).


Do czego można używać tego narzędzia? Pomysłów jest tyle, ile opcji daje samo narzędzie , czyli wiele. Jako nauczycielka języka angielskiego wykorzystuję go do zarządzania klasą, nauki słownictwa i gramatyki. Poniżej podam parę praktycznych zastosowań 'koła fortuny', które wykorzystałam na swoich zajęciach.


Zarządzanie klasą


 • Gdy trudno zdecydować kto ma pracować z kim w grupie to 'koło fortuny' będzie pomocą w przydzieleniu konkretnych osób. Podobnie można wyznaczać role, które dane osoby mają pełnić w grupie. wystarczy tylko wpisać imiona w koło.

 • Gdy potrzebne jest przydzielenie tematów prezentacji, projektów, zadań pisemnych, ćwiczeń, pytań, przykładów do przeczytania lub zadań do rozwiązania, można wykorzystać 'neutralne' koło, które je losowo przydzieli.

 • Podobnie, gdy uczniowie żalą się, że zawsze przedstawiają swoje prace wg. kolejności w dzienniku, albo skończyły się nam pomysły na to według jakiego klucza tym razem będzie można zorganizować kolejność uczestników, WheelDecide zrobi to za nas.

 • Element zaskoczenia czy zabawy można wykorzystać w wyborze opcji czy dajemy zadanie domowe, czy nie, jakim zagadnieniom językowym czy gramatycznym będziemy danego dnia się zajmować. Albo nawet czy robimy tego dnia test z gramatyki, czy z czytania lub słuchania. Podobnie z wymyślonymi imionami, którymi uczniowie będą się posługiwać biorąc udział w role play.

Nauka słownictwa, gramatyki i rozwijanie umiejętności językowych.

 • "Koło' może być wykorzystane do losowania kategorii do porządkowania słownictwa z danej dziedziny; słowa mogą być zapisywane jako grupy, mapy myśli lub kategorie. Można też losować kategorie i uczniowie będą wpisywać należące do nich słowa.

 • Kolekcja słów może być wykorzystana do tłumaczenie (w obie strony), do szukania synonimów lub antonimów, tworzenia rodziny słowotwórczej, ćwiczenia poprawnej pisowni, jeśli ujawnione są tylko niektóre litery w słowie, tworzenia definicji i/lub ilustrujących je zdań.

 • Podane w 'kole' nazwy struktur gramatycznych mogą być punktem wyjścia do zapisania zdań z wykorzystanej danej struktury lub odwrotnie: zapisane zdania będą służyły do rozpoznania danej struktury i zapisania/powiedzenia podobnych zdań. Można też wykorzystać wylosowane zdania jako początek rozmowy, którą uczniowie będą mieli przeprowadzić w parach.

 • Można posłużyć się dwoma 'kołami', w których wpiszemy rodzaj struktury gramatycznej, a w drugim znaki '+', '-" i '?', co będzie oznaczało konieczność użycia zdania twierdzącego, przeczącego czy pytającego. Można też w drugim 'kole' wpisać wyrazy, które w takim zdaniu muszą być użyte - to może być opcja dla transformacji, które trzeba zapisać na kolejnej kserówce.

 • Dla mniej i bardziej zaawansowanych można odpowiednio stworzyć zdania z lukami, które trzeba uzupełnić brakującym słowem, formą gramatyczną, przekształconym wyrazem.

 • 'Koło' może wylosować zdania, pytania, tematy do rozwinięcia indywidualnie lub w grupie. Mogą to być kontrowersyjne opinie, cytaty, ciekawe osoby, celebryci, postacie historyczne, na tematy których uczniowie powinni się wypowiedzieć.

 • A dlaczego nie wylosować tematu wypracowania?

 • Wylosowany zestaw niełączących się logicznie słów może posłużyć jako kolekcja słów, które należy włączyć do napisanej/opowiedzianej historii.


Możliwości jest wiele i tak naprawdę to WheelDecide nie musi być wykorzystywany tylko na lekcjach języka obcego. Idealnie nadaje się do każdego szkolnego przedmiotu. Warto wiedzieć, że aplikacja WheelDecide jest także zbiorem gotowych i upublicznionych gotowych 'kół fortuny', stworzonych przez innych nauczycieli wszystkich przedmiotów. Można tam wyszukać coś dla siebie, jeśli się nie ma czasu lub pomysłu na to, co można by było w takim 'kole' umieścić.


Niedawno na moich zajęciach z języka polskiego dla obcokrajowców wykorzystałam WheelDecide do powtórki polskich przedimków i łączących się z nimi przypadków. Gdybym była w klasie to użyłabym kart, ale prowadząc zajęcia online nie miałam takiej możliwości. To samo ćwiczenie można oczywiście zrobić w innych aplikacjach, jak na przykład Wordwall, ale ma ona swoje ograniczenia. Stworzenie kół natomiast zajęło mi 5 minut, a potem dodatkowo w czasie zajęć wykonałam jeszcze jedno, do którego wpisywałam propozycje moich uczniów. Wszystkie 'koła fortuny' widać poniżej, a jak to wszystko się 'kręciło' można obejrzeć w filmiku z tego ćwiczenia, zamieszczonym na samym dole. Jak również to, jak szybko można stworzyć nowe 'koło'.


P.S.

Można użyć WheelDecide także w sytuacjach, które nie są edukacyjne.


58 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Rozszerzenia

Commenti


bottom of page