top of page

Na początku było ...

To nie tak, że polska szkoła odkryła kształcenie na odległość z nadejściem koronawirusa (nawet jeśli dopiero teraz odkrył je minister edukacji). Wykorzystanie narzędzi cyfrowych w dydaktyce (TIK = technologie informacyjno-komunikacyjne) ma się dobrze od wielu lat. Nauczyciele uczący online – głównie w trybie hybrydowym, łącząc dydaktykę tzw. tradycyjną z cyfrową – dopracowali się tymczasem wielu fajnych rozwiązań. Już nie mówiąc o tym, że zdążyli się zorganizować: jako Superbelfrzy. To od ich strony warto rozpocząć przegląd możliwości TIK w nauczaniu.

Na początek: już prawie 2 tygodnie temu Iwona Cugier ruszyła na ratunek nauczycielom-nowicjuszom cyfrowym, kompilując zestaw polecanych linków. Autorka odrobinę poszła w ilość, ale niech Cię to nie odstraszy. Skup się po prostu na pierwszej części poradnika dotyczącej (i) komunikatorów (większość znasz – ulga, prawda? :)); (ii) platform edukacyjnych (do kilku z nich szczegółowo wrócę w kolejnych wpisach) i (iii) wybranych narzędzi. Kiedy już trochę ochłoniesz, zrób sobie przegląd kolejnych rekomendowanych przez Iwonę Cugier linków – zwłaszcza tych dedykowanych przedmiotowi, którego uczysz (trzeba przewinąć do dołu strony).

O linkach dedykowanych przedmiotom piszę nie bez powodu. Na początek najpotrzebniejsze będą sprawdzone pomysły i – co zupełnie normalne i zrozumiałe – gotowe materiały na konkretne lekcje. Tych pierwszych znajdziesz sporo na stronie Superbelfrów – trzeba skorzystać z wyszukiwarki (okienko w prawym górnym rogu, zaraz pod zakładkami). Niektóre przedmioty, jak język polski, dają bardzo dobry zwrot: pożyteczne linki i gotowe rozwiązania, w tym świetny przegląd pomysłów i zasobów autorstwa Jolanty Majkowskiej. Inne wyszukiwania mogą dawać słabsze efekty. Na przykład chemia jest tylko wspomniana w kliku postach na inny temat. Trzeba te posty starannie przeszukać, by coś dla siebie znaleźć. Niemniej warto, na przykład dla linku do kanału Pana Befra.

Jeżeli chodzi o gotowe materiały, w pierwszej kolejności będziesz prawdopodobnie szukać mini-wykładów wideo. Znalezienie i udostępnienie uczniom dobrych wideotutoriali jest bardzo ważne, bo dzięki nim zdejmiesz rodzicom z głowy obowiązek wykładowy. Tu warto zacząć od Akademii Khana po polsku. Zakładka „nauczyciel” powiedzie Cię tam, gdzie są wykłady na dosłownie każdy temat. Trzeba tylko wpisać przedmiot i klasę, na przykład ułamki dziesiętne w klasie piątej.

Wsparcia, zwłaszcza w zakresie opisu modeli kształcenia zdalnego, można poszukać też u innego guru TIK, Lechosława Hojnackiego. Będę do jego porad nawiązywać nie raz. Tymczasem zrób sobie przegląd jego strony, posiłkując się instrukcją autora.

Myślę, że na początek wystarczy – masz co czytać i o czym myśleć. Jeżeli masz pytania, zapraszam na czat o 20.00 pod tym adresem: https://us04web.zoom.us/j/971434844

249 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page