top of page

"Przeczytaj od … do …” – wersja upgrade

To już czwarty z kolei wpis o tym, jak uczyć online. Niemniej, jestem realistką. Zakładam, że liczba Czytelników, którzy pod wpływem trzech poprzednich rzucili się w wir TIK* nie jest przesadnie duża. Przyjmuję zatem do wiadomości, że może, jak większość, pracujesz niezmiennie metodą instrukcji „Proszę zapoznać się z materiałem z podręcznika, strony od ... do ...”, którą wydajesz rodzicom przez dziennik elektroniczny (jeśli działa). Nie rób sobie z tego powodu wyrzutów. To nie dlatego, że jesteś leniwa i potrafisz tylko strajkować i domagać się wyższego wynagrodzenia. To dlatego, że odnalezienie się w świecie edukacji zdalnej nie jest wcale proste, nawet w normalnej sytuacji, a co dopiero pod presją i w stanie chaosu w branży. Zwłaszcza, jeśli te branżowe trudności połączone są z problemami ogólnymi, generowanymi przez izolację społeczną. Daj sobie czas. Spokojnie czytaj poradniki, eksperymentuj, rozmawiaj z koleżankami, które już stosują TIK. Wszyscy tak zaczynaliśmy.

Przyjmujemy zatem, że doraźnie edukujesz przez „Przeczytaj od… do …” i już. Sama pewnie jesteś z tego nie do końca zadowolona, bo dobry nauczyciel wie, że wiedza zapoznana musi zostać przetworzona, żeby się przyjęła. Przydałoby się zatem zadać „Przeczytaj od … do …, a następnie …. Spróbujmy zadbać o edukację zdalną według tego scenariusza. Niżej kilka sposobów (w formie instrukcji dla uczniów), by wiedzę zadaną przetworzyć, również przy użyciu narzędzi cyfrowych. Tyle, że ta narzędziowa strona będzie nie po stronie nauczyciela a po stronie ucznia, oczywiście w zakresie, w którym poradzi sobie z tym bez pomocy rodziców.

 

Przykład I, warianty a i b.

Przeczytaj rozdział x z podręcznika, a następnie

(a) nagraj smartfonem 1-minutową wypowiedź, w której przedstawisz najważniejsze informacje zawarte w tekście;

(b) wybierz z Google grafika** 10 zdjęć / obrazków, które najlepiej ilustrują to, co przeczytałaś;

Wariant (a) jest dodatkowo cyfrowym substytutem odpowiedzi ustnej. Trzeba tylko zadbać o to, by były to nagrania wideo, żeby można było zorientować się, czy uczennica mówi czy czyta (choć większość z nas pozna to też na podstawie audio).

 

Przykład II, warianty a i b; dedykowane historii (choć może nie tylko)

(a) Przeczytaj rozdział x z podręcznika, a następnie opisane w nim wydarzenia przedstaw na linii czasu. Możesz do tego wykorzystać dowolną znaną Ci aplikację lub przejrzeć wybór różnych narzędzi. Możesz też wykonać linię czasu w pliku tekstowym, instrukcja TUTAJ; albo narysować na kartce i zrobić zdjęcie.

(b) (na podstawie przygotowanej przez nauczyciela linii czasu – z wykorzystaniem narzędzi z wariantu a***). Posługując się linią czasu przygotowaną przez nauczyciela, odtwórz przebieg wydarzeń i związki między nimi a następnie krótko je opisz (tu: limit słów). Porównaj swoją wersję z rozdziałem x z podręcznika. Nanieś poprawki.

 

Przykład III, warianty a i b.

(a) Przeczytaj rozdział x z podręcznika, a następnie opisane w nim wydarzenia przedstaw za pomocą infografiki. Możesz do tego wykorzystać dowolną znaną Ci aplikację lub wykorzystać następujące narzędzia. Przed wykonaniem zadania warto zapoznać się z zasadami tworzenia infografik.

(b) (na podstawie przygotowanej przez nauczyciela infografiki – z wykorzystaniem narzędzi z wariantu a***). Posługując się infografiką przygotowaną przez nauczyciela, odtwórz przebieg wydarzeń oraz związki między nimi (ew. opis zjawiska / reakcji / itd. – gdy to przedmiot inny niż historia) i krótko je opisz (tu: limit słów). Następnie porównaj swoją wersję z rozdziałem x z podręcznika. Nanieś poprawki.

 

Przykład IV

Przeczytaj rozdział x z podręcznika, a następnie przedstawione tam treści zaprezentuj za pomocą serii 3-5 memów. Możesz użyć dowolnej aplikacji. Podpowiedź czyli sugerowane aplikacje i ich opis znajdziesz TUTAJ i TUTAJ.

 

Prace wykonane w przykładach I-IV uczniowie mogą wysyłać do Ciebie mailem (lub w Messengerze, Whatsappie czy innym komunikatorze). Albo, jeżeli już masz klasę wirtualną, oddać do oceny właśnie tam. Wszystkim można udzielić konstruktywnej informacji zwrotnej; a najlepsze prace e-wystawić, by wszyscy je podziwiali.


Jeśli masz pytania, dziś, jak co dzień, dyżuruję online. Zapraszam o 20.00.

 

*Dla przypomnienia: TIK to najpopularniejszy skrót dla narzędzi cyfrowych; od: technologie informacyjno-komunikacyjne.

** To może być pretekst do podniesienia wśród uczniów świadomości własności intelektualnej i praw autorskich; jako takie, wymagałoby osobnego pouczenia / instrukcji.

*** Zachęcam Cię oczywiście do zapoznania się z przeglądem narzędzi, które sugerujemy uczniom wyżej. Ale czasem wybór jest przekleństwem, a jedna dobra sugestia zbawieniem. Moja sugestia aplikacji: Learning Apps. Ma wiele możliwości, więc warto powoli się z nią zaprzyjaźniać.

404 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page