top of page

Ubuntu czyli zasypywanie okopów

Dialog ponad podziałami. Czy tego można uczyć na lekcji języka obcego? Jeżeli śledzicie moje wpisy i moją obsesję na temat edukacji obywatelskiej, która powinna być treścią wypełniającą lekcje języka (a język – formą dla tej treści), to wiecie, że odpowiedź brzmi TAK.


Trzeba w szkole uczyć rzeczy ważnych – społecznie, politycznie, etycznie. Lekcja języka obcego jest do tego znakomitym pretekstem / kontekstem: skoro używać języka można przy różnych okazjach, dlaczego nie robić tego przy okazjach ważnych – społecznie, politycznie, etycznie. Jednym z takich problemów jest polaryzacja społeczna i głębokie podziały, głównie na tle politycznym. Służą one wyłącznie dzielącym, spróbujmy się nimi zająć.


Zatem … taki oto plan lekcji języka angielskiego dla szkoły średniej proponuję na dziś:


Punkt wyjścia (możemy go sobie nazwać rozgrzewką, jeżeli nam to pasuje) – Nik Peachey i jedna z jego Infographic lessons (tak, przy okazji, pomysł na lekcje toczące się wokół infografik – wart propagowania).

Zaczynamy od działań wokół tekstu infografiki. Proponuję ćwiczenie na kolokacje (bo ciekawe i pożyteczne; LINK), ale równie dobrze może to być zadanie na przyimki (sporo ich jest w infografice) – wtedy np. typu „wypełnij lukę”. Kolokacje można też ponownie przećwiczyć, robiąc z nich kotyliony (=ten, kto ma drugą część kolokacji jest moim partnerem do kolejnych zadań).
Ćwiczenie na słuchanie ze zrozumieniem – TED TalkJak oglądać? Czy potrzebne będzie jakieś ćwiczenie wstępne? To zależy od poziomu językowego grupy. Jeśli to poziom A2 – proponuję obejrzeć wykład po prostu po polsku; B1 – oglądamy po angielsku z angielskimi napisami, a wcześniej (może na drodze odwróconej klasy, w domu) dobrze jest przećwiczyć trudniejsze słówka i wyrażenia – materiał tutaj (LINK):Zadanie dla uczniów: Oglądamy TED Talk razem i szukamy podobieństw między wykładem a infografiką. Jeżeli zauważysz, że prelegentka wymienia strategie komunikacji z Innym podobne do tych z infografiki, krzyczy STOP! Gdy wideo zostanie zatrzymane, musisz zacytować odpowiedni fragment infografiki.


Podsumowanie – na koniec lekcji

Zadanie łatwe: w parach (dobranych za pomocą kotylionów z kolokacji) uczniowie rozmawiają o tym, kto jest tym Innym, którego zabiorą na lunch.

Zadanie dla orłów: w parach (jw.) uczniowie planują działanie społeczne mające na celu niwelowanie polaryzacji / podnoszenie świadomości. Może to być, np. tłumaczenie infografiki i jej publikacja w mediach społecznościowych.

 


106 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page