ChatGPT. Ostatni wpis zachęcał, by się go nie bać, tylko się z nim scentauryzować. Jedną z lepszych prób takiej spółki nauczyciel/chatbot o jakiej ostatnio czytałam jest wpis Hadar Shemesh. W całości do przeczytania TUTAJ. A u mnie – kilka rekomendacji, bo niektóre z pomysłów Hadar podobają mi się bardziej niż inne.
Jakie zadania może zadać uczniowi nauczyciel scentauryzowany z ChatemGPT?
POROZMAWIAJ Z NIM
Języka obcego większość uczy się po to, żeby się komunikować. ChatGPT to znakomity partner do rozmowy: nie męczy się i nie nudzi, a błędy poprawi ci tylko, jeśli go poprosisz. Hadar Shemesh proponuje następujące ćwiczenia:
1. Zaproponuj temat do rozmowy (kino) i poproś czatbota, by zadawał ci różne pytania.
2. Zaproponuj temat rozmowy (książki) i poproś, by w czasie rozmowy ChatGPT poprawiał twoje błędy. W trakcie wymiany możesz też zapytać, dlaczego jakaś forma wymaga korekty.
3. Roleplay: zaproponuj konwersację „na próbę”, na przykład rozmowę o pracę / podwyżkę i niech to chatbot będzie rekruterem / szefem.
SKUP SIĘ NA POPRAWNOŚCI
Aby zdawać egzaminy (a wielu uczy się głównie po to), warto czasem zajęć się słówkami i gramatyką. Propozycja, by ChatGPT poprawial błędy w czasie rozmowy jest jednym z ćwiczeń, które służą pracy nad poprawnością. We wpisie Hadar są jeszcze inne propozycje:
4. Zadaj temat rozmowy i poproś czatbota, by podsunął ci słówka (lub, szczegółowo, czasownik frazalne, ang. Phrasal verbs), których można użyć w tej konwersacji.
5. Poproś, by ChatGPT napisał wypracowanie z użyciem (wielokrotnym) zadanej struktury gramatycznej.
6. Przeczytaj regułkę z podręcznika do gramatyki. Następnie poproś czatbota, by wyjaśnił ci to samo. W razie problemów, proś o uproszczenie wykładu.
7. Poproś czatbota o listę słówek na temat (na przykład JEDZENIE).
POPRACUJ NAD STYLEM
Osoba biegle władająca językiem nie tylko mówi poprawnie. Wie też, co wypada, a co nie. Aby móc tę wiedzę przełożyć na konwersacyjna praktykę, warto znać różne style i rejestry języka, choćby formalny / nieformalny.
8. Poproś czatbota, by napisał dialog między osobami, które się nie znają. Następnie zadaj mu zadanie: a teraz niech to będzie rozmowa między osobami, które są w sobie zakochane / między matka a dzieckiem / itd.
NAJPIERW CO, POTEM JAK
Strategie uczenia się. Bardzo ważne w nauce, nie tylko języka. ChatGPT może podsunąć kilka, jeśli zadać mu właściwe pytanie.
9. Podaj czatbotowi swój poziom (B1) i poproś o plan nauki.
10. Zapytaj ChatGPT, jak najlepiej uczyć się słówek
Takich pomysłów jest znacznie więcej – Hadar opisuje kilkadziesiąt – wystarczy zastanowić się, czego uczeń potrzebuje. Sama jestem przekonana, że – zazwyczaj – podejścia leksykalnego. Czyli najogólniej – nauki języka opartej na zapamiętywaniu całych wyrażeń / zdań przez używanie ich w autentycznym kontekście. Zainspirowana wpisem Hadar Shemesh, przedstawiam trzy pomysły ćwiczeń, które takie zapamiętywanie ułatwiają; ćwiczeń we współpracy z czatbotem.
11. Wybierz 5 wyrażeń z czytanki. Poproś ChatGPT, by napisał 5-zdaniową historyjkę z użyciem tych wyrażeń. Naucz się na pamięć tej historyjki. Opowiedz ją sąsiadowi z lewej. Wysłuchaj jego historyjki. Opowiedz swoją historyjkę sąsiadce z prawej. Wysłuchaj jej historyjki.
12. Poproś ChatGPT o napisanie formalnego listu na temat. Następnie poproś, by ten sam list napisał nieformalnie. Zrób zestawienie wyrażeń – formalne/nieformalne – o podobnym znaczeniu.
13. Wybierz 5 wyrażeń z czytanki. Poproś ChatGPT, by napisał rymujący się wiersz z tymi wyrażeniami – łatwiej będzie je zapamiętać.
A już wkrótce kolejny wpis o tym, jak użyć czatbota gdy się jest nauczycielem języka angielskiego przygotowującym się do lekcji.
Comments