top of page

Z czatbotem - tam i z powrotem (2)

ChatGPT najlepszym przyjacielem … nauczyciela, tak! Twoi uczniowie ułatwiają sobie życie? Ty też możesz. Zrób ze sztucznej inteligencji swojego wiernego asystenta (w niektórych kręgach zwanego Igorem).


Jak nauczyciel może wykorzystać Igora-czatbota pokażę na przykładzie języka angielskiego. A nauczyciele innych przedmiotów zaadaptują pomysły do swoich potrzeb.


Przede wszystkim dobrze wykorzystany ChatGPT jest znakomitym guwernerem (student-sitter). Przykłady zadań – moich i pożyczonych – które uczeń ma wykonać we współpracy z czatbotem podałam w poprzednim wpisie. Dziś seria pomysłów na potraktowanie naszego Igora jako … źródła pomysłów. Zaczniemy od sytuacji awaryjnych – zaraz uczysz, nie masz pomysłu, jak.


Poproś ChatGPT, żeby opracował dla Ciebie ćwiczenie na lekcję według podanych kryteriów.

Na przykład: Napisz dla mnie dwa akapity o modzie, a następnie zamień ten tekst w test dziurawiec.


Albo: Podsuń mi kilka fajnych tematów na rozprawkę o segregowaniu śmieci.


Takie zadania wymagają pewnego kunsztu pedagogicznego z Twojej strony – musisz się zastanowić, czego potrzebujesz (lub czego potrzebują Twoi uczniowie). Precyzyjne instrukcje, których wymaga ChatGPT ułatwiają refleksję nad celem (pedagogicznym) podejmowanych działań.


A teraz wejdź poziom wyżej i zaprzęgnij Igora do pomocy w sprawach, w których już masz dobrze zdefiniowany cel, potrzebujesz tylko skutecznego narzędzia.

Jeżeli doceniasz wagę konstruktywnej informacji zwrotnej, postępuj według następującego schematu: (i) skopiuj / przepisz tekst uczniowskiego wypracowania do czatbota; (ii) poproś, by ChatGPT poprawił błędy; (iii) zażycz sobie wyjaśnienia, na czym te błędy polegają; (iv) prześlij uczniowi teksty – oryginalny i poprawiony – i poproś, by sam zdecydował, co poprawiono i dlaczego; (v) prześlij uczniowi wyjaśnienia czatbota i zasugeruj, by sprawdził, czy udało mu się dojść do podobnych wniosków.


Jesteś fascynatem webquestów? Poproś czatbota, by opracował zadanie tego typu według zadanych kryteriów. Przy okazji można upiec na tym ogniu dodatkową pieczeń (tu: budowanie postaw obywatelskich): Napisz instrukcje do webquestu dla średniozaawansowanych uczniów języka angielskiego. Webquest ma pomóc ćwiczyć czytanie i słuchanie ze zrozumieniem oraz rozwijać postawy obywatelskie.


Jeśli uważasz, że lekcja języka obcego jest miejscem dla poruszania ważnych społecznie spraw i sprawy te są pretekstem do nauki języka, poproś ChatGPT: Napisz 2 akapity o bąblach informacyjnych. A następnie: Zmień ten tekst w test na słownictwo.


Jeżeli uważasz, ze na różnych lekcjach należy rozwijać myślenie krytyczne, poproś ChatGPT o dwa teksty na ten sam temat – jeden obiektywny, drugi napisany w celach marketingowych. Na lekcji porównajcie język obu tekstów. Przy okazji – taka uważna analiza to znakomita okazja, by skupić się na formalnych aspektach języka (czyli na gramatyce).


Jeśli, jak ja, jesteś gorącym zwolennikiem podejścia leksykalnego, możesz poprosić ChatGPT o: (i) tekst z wyrażeniami z czytanki, do zapamiętania przez uczniów; (ii) teksty na różnych poziomach formalności – z przeznaczeniem do analizy porównawczej na zajęciach; lub (iii) Możesz wydać czatbotowi następujące polecenie: Napisz trzy śmieszne historyjki o zakupach. W każdej użyj 3 różnych czasowników typu phrasal verbs.


I potem, jak we wcześniejszym przykładzie: Usuń phrasal verbs i przerób tekst na test dziurawiec. Masz znakomity materiał na ćwiczenie konwersacyjne: najpierw, jako wstęp, test dziurawiec, potem uczniowie wybierają jeden dowcip, uczą się go na pamięć i opowiadają do kamery / sobie nawzajem.


Myślisz, że to już koniec? Mylisz się :)


141 wyświetleń2 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

2 Comments


Anna Grabowska
Anna Grabowska
Feb 15, 2023

Śuper przykłady, pokażę jutro moim uczniom 70+.


Like
Anna Turula
Anna Turula
Feb 16, 2023
Replying to

Dzięki, Aniu.

Niech służą (te przykłady). Ale dla uczniów chyba więcej interesujących pomysłów jest tutaj: https://www.fundacjawiem.com/post/z-czatbotem-tam-i-z-porotem-1

Like
bottom of page